4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου, οι μαθητές της ΣT’ τάξης που παραμένουν στο Ολοήμερο, έλαβαν μέρος στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που πραγματοποιήθηκε στο Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο στους Λογγάδες Ιωαννίνων. Η ομάδα τους, το Mickey Mouse Clubhouse απέσπασε το βραβείο Καλύτερης Λειτουργίας Αυτοματισμών.

Το θέμα του διαγωνισμού ήταν ο ‘Εποικισμός του Άρη‘, και οι μαθητές παρουσίασαν την κατασκευή τους που περιελάμβανε ένα ερπυστριοφόρο όχημα εξερεύνησης του Άρη, το οποίο είχε τη δυνατότητα να αντιλαμβάνεται τα εμπόδια μπροστά του και να κάνει όπισθεν για να τα αποφύγει (αισθητήρας απόστασης). Επίσης, στην ανηφόρα προχωρούσε με αυξημένη ταχύτητα ενώ στην κατηφόρα έκανε προσεκτικά βηματάκια (αισθητήρας κλίσης).

Η Αφίσα Η περιγραφή του έργου Οι εντολές στο Scratch

Το βίντεο:

Φωτογραφίες από την εκδήλωση:

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Αρχική, Πληροφορική, Σχολικό Έτος 2017-2018, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.