Η κα. Γραμμόζη – Σωπίκη Σοφία στο 1ο ΔΣ Ιωαννίνων

21η Μαρτίου , παγκόσμια ημέρα ποίησης
2 Απριλίου , παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.

Με αφορμή τις παγκόσμιες ημέρες παιδικού βιβλίου και ποίησης το σχολείο μας κάλεσς την κ. Γραμμόζη – Σωπίκη Σοφία , Γιαννιώτισσα συγγραφέα.

Οι μαθητές της Β´ τάξης δόυλεψαν στο πλαίσιο του μαθήματος  “Φιλαναγνωσία”, τα βιβλία της  : “Η Μελένια Νεράιδα της Αγάπης” και ” Η χάντρα η ασημένια η χρυσομαλαματένια”.

Με τη συγγραφέα οι μαθητές διάβασαν,συζήτησαν,δραματοποίησαν, ζωγράφισαν.

Η αξιόλογη συγγραφέας συζήτησε με τα παιδιά για το παιδικό βιβλίο , απάντησε σε ερωτήσεις τους και άκουσε με ευγένεια και αγάπη τις απόψεις και ανησυχίες των μικρών μαθητών .

Ήταν μια βαθιά εποικοδομητική  και συναισθηματική συνεργασία . Τα παιδιά ευχαρίστησαν την κ.α Γραμμόζη και ανανέωσαν το ραντεβού για μια επόμενη φορά.

Σας ευχαριστούμε κα. Γραμμόζη.
Περιμένουμε με ανυπομονησία τα καινούρια βιβλία σας.
Οι μαθητές της Β΄τάξης.

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Σχολικό Έτος 2017-2018. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.