Η ΣΤ΄ τάξη στη Βιβλιοθήκη της ΕΗΜ

Την περασμένη Τρίτη, 20 Δεκεμβρίου 2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης βρέθηκαν στη βιβλιοθήκη της Εταιρείας Ηπειρωτικών Μελετών. Τα παιδιά αφού ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της προχώρησαν στην εκπόνηση των εργασιών τους, μέσα από τη βιβλιογραφία, η οποία είχε προσεκτικά προετοιμαστεί για το σκοπό αυτό, από το πλήθος των 70.000 τόμους, που η βιβλιοθήκη διαθέτει. Τα θέματα επιλέχτηκαν από τα παιδιά μετά τις εκπαιδευτικές εκδρομές στη Μονή Στομίου, το Μιτσικέλι, το Ζάλογγο και την Κασσώπη. Πριν αποχωρήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες, ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μεγάρου και ειδικά στη μεγάλη αίθουσα των εκδηλώσεων. Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εργαστούν σε μια βιβλιοθήκη ενώ ταυτόχρονα να γνωρίσουν μία από τις σημαντικότερες εστίες πολιτισμού στην πόλη μας και να μάθουν για το έργο του ιδρυτή της, Κώστα Φρόντζου.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Αρχική, Δράσεις Σχολείου, Έκτη Δημοτικού, Σχολικό Έτος 2022-2023. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.