Πεζοπορία στο Ζαγόρι (Καπέσοβο-Βραδέτο-Μπελόη)

Πεζοπορία σε μια από τις πιο καλοδιατηρημένες και αρχαιότερες σκάλες στο Ζαγόρι, τη Σκάλα Βραδέτου, πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, την Πέμπτη, 27 Απριλίου 2023.  Ξεκινώντας από το Καπέσοβο και μετά από ανάβαση για περισσότερο από μία ώρα, τα παιδιά έφτασαν στο ξωκκλήσι του Αγίου Αθανασίου, έξω από το Βραδέτο.

Αφού ξεκουράστηκαν, συνέχισαν διασχίζοντας τα καλντερίμια του Βραδέτου, από τα πιο ορεινά χωριά στη χώρα μας και σε μισή ώρα βρέθηκαν στην τοποθεσία Μπελόη, με τη θέα που κόβει την ανάσα, πάνω από τη Χαράδρα του Βίκου. Είναι ίσως, το πιο κατάλληλο σημείο για να απολαύσει κανείς το μεγαλοπρεπές φαράγγι. Στη διαδρομή συνάντησαν πεζοπόρους από τη Βρεττανία, το Βέλγιο και την Ελβετία, οι οποίοι και αυτοί έφτασαν στη Μπελόη για να γνωρίσουν το θαύμα της Φύσης, που λέγεται Βίκος!

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.