«Διαδρομές στη Βιβλιοχώρα της Ζωσιμαίας»

Σήμερα, Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023, όλοι οι μαθητές της Δ τάξης έζησαν μια μαγική διαδρομή στη Βιβλιοχώρα της Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης. Στο πρώτο μέρος του προγράμματος (βιωματικό εργαστήρι) οι μαθήτριες και οι μαθητές, περιδιαβήκαν το αναγνωστήριο της Ζωσιμαίας Βιβλιοθήκης, χρησιμοποίησαν την εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας HaloAR και παρακολούθησαν μικρά βίντεο με συμβουλές για τη διατήρηση των βιβλίων. Στο δεύτερο μέρος του προγράμματος με αφορμή το επάγγελμα του βιβλιοθηκονόμου, οι μαθητές έμαθαν πώς πρέπει να τοποθετούνε τα βιβλία στα ράφια μιας βιβλιοθήκης, γιατί έχουν ετικέτες με αριθμούς και γράμματα, πώς φθείρονται τα βιβλία και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό. Δούλεψαν σε ομάδες και κατέγραψαν τα ταξιθετικά σύμβολα βιβλίων που τους δόθηκαν. Ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη αυτή εμπειρία τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς της Ζωσιμαίας Βιβλιβλιοθήκης, κυρίες Ελένη Καμποσιώρη, Σόνια Γκέρτζου και Αρετή Λαγού. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων κ. Κωνσταντίνο Μπούγια και κ. Διονυσία Ρόζου.

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Βιβλιοθήκη, Δράσεις Σχολείου, Πληροφορική, Σχολικό Έτος 2023-2024, Τετάρτη Δημοτικού. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.