Επίσκεψη στην έκθεση σχεδιογραφίας στην Πυριτιδαποθήκη του Ιτς Καλέ Ιωαννίνων

Η ΣΤ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε στις  10 Ιουνίου 2019 μια διαφορετική έκθεση. Την έκθεση σχεδιογραφίας αρχαίων νομισμάτων της κυρίας Έφης Σταύρου στην Πυριτιδαποθήκη του Ιτς Καλέ στο Κάστρο των Ιωαννίνων.
Η έκθεση αυτή περιλαμβάνει 20 αρχαία αργυρά νομίσματα από διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας και διαφορετικών χρονικών περιόδων. Τα νομίσματα παρουσιάζονται όχι ως μέσο συναλλαγής αλλά ως έργα τέχνης. Εικονίζουν κεφαλές θεοτήτων, βασιλέων καθώς επίσης φυτικά και ζωικά μοτίβα.
Τα έργα έχουν αποδοθεί με την τεχνική της σχεδιογραφίας, τρόπος περισσότερο τεχνικός γιατί απαιτείται μεγάλη ακρίβεια στις διαστάσεις (σχέδιο υπό κλίμακα) και στη λεπτομέρεια.
Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και προσοχή την καλλιτέχνιδα  κ.Εφη Σταύρου.
Οι μαθητές της ΣΤ τάξης, οι δασκάλες τους και η εκπαιδευτικός των εικαστικών ευχαριστούν θερμά την κ. Εφη Σταύρου για την ξενάγηση.
Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Δράσεις Σχολείου, Έκτη Δημοτικού, Σχολικό Έτος 2018-2019. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.