Εκπαιδευτικό εργαστήριο κινουμένων σχεδίων για τους Ρωμανιώτες Εβραίους των Ιωαννίνων

Με χαρά σας παρουσιάζουμε το ντοκιμαντέρ που δημιουργήθηκε, με τίτλο Animated Romaniotes” από την ομάδα του ANIMASYROS και τους μαθητές μας. Το εφαρμοσμένο εκπαιδευτικό εργαστήριο κινουμένων σχεδίων διοργανώθηκε από τον Δήμο Ιωαννιτών στις 8 και 9 Δεκεμβρίου 2023 στο σχολείο μας σε συνεργασία με το ANIMASYROS Φεστιβάλ Κινουμένων Σχεδίων. Το εργαστήριο εντάχθηκε στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Migrant Integration through Locally designed Experiences (MILE).

Ευχαριστούμε θερμά από την ομάδα του ANIMASYROS τον πρόεδρο, κύριο Βασίλη Καραμητσάνη, τον εκπαιδευτή κινουμένων σχεδίων κύριο Δημήτρη Αρμενάκη και την συντονίστρια κυρία Nikoletta Barbata.

Ευχαριστούμε επίσης τον κ. Ιωάννη Μάντζιο από την Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου Ιωαννιτών και φυσικά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, που αγκάλιασε τη δράση αυτή, για την στήριξη και την πολύτιμη συνεισφορά τους.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση είναι:

Ελένη Αθανασοπούλου, Ιωάννα Βάκκα, Γιάννης Βήρος, Σταύρος Γιώτης, Αλέξανδρος Γκαμπράνης, Αντώνης Γκιώκας, Θάνος Δρούγιας, Σοφία Ευταξία, Ευαγγελία Κάκαβου, Σταύρος Καλαμπόκης, Γιάννης Κανδρέλης, Δημήτρης Καραγκούνης, Αλέξανδρος Καρατζάς, Άννα-Μαρία Κοσκινά, Δήμητρα Κωνή, Γιάννης Κωστούλας, Μάγια Λαμπρίδη, Γιώργος Μάντζιος, Σπύρος Μάντζιος, Μιχάλης Μιχαηλίδης, Μαρία- Ειρήνη Μιχαηλίδου, Κορίνα Μουσελίμη, Αγγελίνα Μπογδάνου, Θανάσης Παπαδόπουλος, Ηλίας Παπαγεωργίου, Κατερίνα Παραδείσου, Κύρα Ρίζου, Νώντας Σιανάβας, Κωνσταντίνος Σιαφάκας, Φαμπιάν Σουαϊπι, Αντώνης Σούλτης, Νικολέττα Στεργίου, Αλέξης Τσούνης, Κωνσταντίνος Φαρμάκης, Αντώνης Χατζής,  Χρύσα Χριστοδούλου, Αστερία Χρυστοδούλου

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Δράσεις Σχολείου, Έκτη Δημοτικού, Πέμπτη Δημοτικού, Πληροφορική, Σχολικό Έτος 2023-2024, Τετάρτη Δημοτικού. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.