“Βιβλία σε ρόδες” – “Η υπόσχεση”

Το τμήμα Γ1 επέλεξε να διαβάσει σήμερα από τη συλλογή των βιβλίων “Βιβλία σε ρόδες” το βιβλίο “Η Υπόσχεση” των Anna Conomos και Ντανιέλα Σταματιάδη. Μια Ελληνίδα και μια Τουρκάλα, οι επτάχρονες φίλες Ευγενία και Φάτμα, ζουν σ’ ένα μικρό χωριό στα περίχωρα της Σμύρνης. Το 1922 ο πόλεμος και η καταστροφή της αγαπημένης τους πατρίδας θα τις χωρίσει για πάντα. Το μόνο που τις ενώνει είναι μια μυστική υπόσχεση. Ένα παραμύθι για τη δύναμη της φιλίας και της μνήμης με φόντο τις ανταλλαγές πληθυσμών μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας. Η εκπαιδευτικός του τμήματος κ. Μαίρη Λύτου ετοίμασε μια διαδραστική παρουσίαση με εικόνες, μουσική, ερωτήματα που ψάχνουν απαντήσεις και παιχνίδια βασισμένα στην υπόθεση του βιβλίου. Οι μαθητές άκουσαν την ιστορία, αισθάνθηκαν, συγκινήθηκαν και ζωγράφισαν για όλα όσα ένιωσαν μέσα από το βιβλίο. Τέλος δημιούργησαν μια αφίσα που θα ταξιδέψει στο επόμενο σχολείο που θα παραλάβει τη βαλίτσα με τα βιβλία!Ακολουθούν στιγμιότυπα από την παρουσίαση καθώς και εικόνες από το εργαστήριο φιλαγνωσίας των μαθητών.

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Βιβλιοθήκη, Δράσεις Σχολείου, Σχολικό Έτος 2023-2024, Τρίτη Δημοτικού. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.