“Βιβλία σε ρόδες”- “Φένια, η αγαπημένη των ήχων”

Το τμήματα Β1 και Β2 του σχολείου μας επέλεξαν να διαβάσουν από τη συλλογή των βιβλίων “Βιβλία σε ρόδες” το βιβλίο “Φένια, η αγαπημένη των ήχων” της Γιώτας Κ. Αλεξάνδρου και εικονογράφηση της Έφης Λαδά. Πώς θα ήταν ο κόσμος μας, αν είχε μόνο ήχους; Αν αναγνωρίζαμε τα λουλούδια από το άρωμά τους και μόνο; Αν υπήρχε μόνο ένα χρώμα;
Η Φένια, ένα πλάσμα με φωτεινό χαμόγελο και ιδιαίτερες ικανότητες, μας παίρνει από το χέρι για να μας δείξει τον δρόμο…

Οι δασκάλες των δύο τμημάτων κ. Μαρία Μάντζιου και κ. Ευαγγελία Ζάραγκα αφού διάβασαν μαζί με τους μαθητές το βιβλίο έβαλαν τα παιδιά στη θέση της Φένιας με τον πιο φυσικό τρόπο. Τα παρακίνησαν να κλείσουν τα μάτια τους και να προσπαθήσουν να αντιληφθούν, έστω και για λίγο, έναν κόσμο χωρίς εικόνες: αυτό δηλαδή που κάνει η Φένια όλη της τη ζωή. Χάρις σ’ αυτή τη φαινομενικά απλή δραστηριότητα, τα παιδιά συνειδητοποίησαν σε σημαντικό βαθμό τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, οι οποίες, παρ’ όλα αυτά, δεν την άφηναν να χάσει στιγμή το χαμόγελό της. Ένα βιβλίο βραβευμένο με κείμενο λιτό, τρυφερό και διακριτικά ποιητικό που συγκινεί και απευθύνεται πρωτίστως σε παιδιά αλλά αξίζει να διαβαστεί από όλες τις ηλικίες.

Ακολουθεί το τραγούδι «Οι διαφορές μας να ’ναι γιορτή», Μουσική – Ενορχήστρωση: Γιάννης Μυγδάνης, Στίχοι: Γιώτα Κ. Αλεξάνδρου, Ερμηνεία: Ειρήνη Τζαμτζή

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Βιβλιοθήκη, Δευτέρα Δημοτικού, Δράσεις Σχολείου, Σχολικό Έτος 2023-2024. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.