Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γιορτάστηκε στις 06 Φεβρουαρίου 2024 σε περισσότερες από 180 χώρες στον κόσμο. Το σχολείο μας κάθε χρόνο στηρίζει αυτή τη δράση και στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές όλων των τάξεων την εβδομάδα αυτή ενημερώθηκαν και συμμετείχαν σε σχετικές δραστηριότητες στο μάθημα της Πληροφορικής. Οι μαθητές των μικρότερων τάξεων έμαθαν τους βασικούς κανόνες ασφαλείας στο διαδίκτυο. Αρχικά παρακολούθησαν σχετικά βίντεο κατάλληλα για την ηλικία τους και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση με διευκρινήσεις και απαντήσεις στις απορίες τους. Οι μεγαλύτεροι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την τεχνολογία AI (Artificial Intelligence). Το τελευταίο διάστημα συναντάμε όλο και περισσότερο τον όρο τεχνητή νοημοσύνη. Τι περιλαμβάνει όμως αυτός ο όρος; Ποια είναι τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης στην καθημερινότητα. Αυτά και άλλα ζητήματα συζητήθηκαν και οι μαθητές αναγνώρισαν την ανάγκη για υπευθυνότητα στη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ).

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Δευτέρα Δημοτικού, Δράσεις Σχολείου, Έκτη Δημοτικού, Πέμπτη Δημοτικού, Πληροφορική, Πρώτη Δημοτικού, Σχολικό Έτος 2023-2024, Τετάρτη Δημοτικού, Τρίτη Δημοτικού. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.