Επίσκεψη στο Μουσείο προς φυγήν στη Νεοκαισάρεια

Την Δευτέρα στις 15 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τις κυρίες: Λύτου Μαρία, Σοπικιώτη Αγαθή, Σταύρακα Παναγιώτα, επισκέφτηκαν το Μουσείο προς φυγήν στη Νεοκαισάρεια και ήρθαν σε επαφή με αγαπημένα αντικείμενα των προσφύγων της Καππαδοκίας που τα κρατάν ως κόρη οφθαλμού στο μουσείο τους, που στεγάζεται στο παλιό σχολείο του χωριού. Ακούσανε μια ωραία ιστορία από την κ, Ροδή στο θεατράκι του Μουσείου, Ζυμώσανε ψωμί με τα χεράκια τους και κατανόησαν ότι το ψωμί το έχουν ανάγκη όλοι οι λαοί. Στο τέλος κατάκοποι παίξανε στην παιδική χαρά του χωριού.

Δείτε το σχετικό βίντεο

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Δράσεις Σχολείου, Σχολικό Έτος 2023-2024, Τρίτη Δημοτικού. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.